Candidates for 2019 General Elections

Kingston and Surbiton General Election Candidates

The following people are standing in the 2019 Election

Statement of persons nominated and notice of poll Kingston and Surbiton 

Candidate 

Surname; Brandreth

Other name; Aphra

Home address;  Address in the Richmond Park Constituency

Description if any; The Conservative Party Candidate

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Kevin John Davis;

(S) Terence John Paton;

Sandira B Beekoo;Philip Josiah Harding; John C Bowis; Caroline M Bowis; Susan Towner; Stuart C Towner; Simon R Illsley; Calum John Paton


Candidate 

Surname; Chinnery

Other name; Chinners

Home address; Address in the Kingston and Surbiton Constituency

Description if any; The Official Monster Raving Loony Party

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) George James Phipps;

(S) Frances Jessica Phipps;

Lilliemae Victoria Phipps; Joy C Milkins; Shane Smith; Lee J Smith; Luke Henman; John Willey; Fey James; John Coyle


Candidate 

Surname; Davey

Other name; ED 

Home address;  81 Ewell Road, Surbiton, KT6 6AH

Description if any;  Liberal Democrats

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Elizabeth S Green;

(S) Malcolm J Self;

Sarah J Hanson-Kahn; John N Sweeney; Andrew J Wooldridge; Catherine T Gray; Diane White; Lorraine D Dunstone; Paul Sloan; Roisin Marie Miller


Candidate 

Surname;  Giles

Other name; James

Home address;  53 South Park Grove, New Malden, Surrey, KT3 5DA

Description if any; Independent

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Marcus Tracey;

(S) Richard Hebborn;

Yvonne Tracey; Kerry Giles; Phillip King; Charmaine Mace; David Leslie Mace; Clair Hebborn; Robert Tyler; Sandra Jeary


Candidate 

Surname; Glencross 

Other name;  Roger Edmund

Home address; 34 Hollington Crescent, New Malden, Surrey, KT3 6RR

Description if any; United Kingdom Independence Party

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Marie M Marlow;

(S) Beryl Walters;

Andrew W Begg; Susan J Begg; Eleanor Glencross; Wade Halim Gayed; Linda Fiford; Jeremy H Fiford; Ian P Buchan; Mary K Wright


Candidate 

Surname; Holman

Other name; Scott Alan

Home address; Address in the Epsom and Ewell Constituency

Description if any; Brexit Party

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper;  

(P) Christopher Moore;

(S) Andrew William Dearman;

Ross E Dearman; Samuel Jonathan Rhodes; Alan T Crowley; Philip Timothy Nourse; Evelyn Esther Stevenson; David Nourse; James Fogarty; Carol M Young


Candidate 

Surname; Sumner

Other name; Sharron

Home address;  2 Falconhurst, The Crescent Surbiton, KT6 4BP

Description if any; Green Party

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Kathleen S Worley;

(S) Dan Falchikov;

Peter Anthony Whitworth; Muhammed T Shabbeer; Christopher John Walker; Philip Henry Campbell Smith; Cassandra Lee ApelogunGabriels; Desmond Kay; Isy Alice Oliver; Lucy J Howard


Candidate 

Surname; Werner

Other name;  Leanne Louise

Home address; Address in the Bermondsey and Old Southwark Constituency

Description if any; Labour Party

Names of the proposer (P), Seconder (S) and the persons who signed the nomination paper; 

(P) Laurence Charles Jesse South;

(S) Linsey A Cottington;

Edgar M Naylor; Mark Henry Gibbs; Neil A Calvert; Lee M Marsden; Robin M Marsden; David Cottington; Patricia O`Neil; Anne R Vase